تاریخچه مختصر خودرو سمند

 

سمند محصول گروه خودروسازی ایرانخودرو در سال 1381 وارد بازار شد. این ماشین که به خودرو ملی نیز شهرت دارد قرار بود جایگزین خودرو پیکان شود که با توجه به هزینه طراحی آن، این امر هرگز محقق نشد.
ایران خودرو در سال 1383 نمونه‌ای از سمند LX تولید کرد. ولی برای روانه کردن آن به بازار به 6 سال زمان نیاز داشت. سرانجام سمند LX در سال 1389 با تغییرات عمده در طراحی بیرونی و داخلی آماده حضور در بازار شد.

 

ویژگی های کلی سمند

بدنه خودرو ۱.۵ برابر بیشتر از پژو ۴۰۵ نقطه جوش دارد. وزن خودرو نیز حدود ۲۰۰ کیلوگرم سنگین‌تر از پژو ۴۰۵ است. پلات‌فرم پژو ۴۰۵ و سمند تقریبا مشابه است. اما درخودروی سمند پلات‌فرم در زمینه سیستم فرمان و تعلیق تا حدودی اصلاح و توسعه یافته‌تر است.
این خودرو در انگلستان از سوی شرکت “مایرا” استانداردهای ایمنی را کسب کرده و به گفته بعضی از کارشناسان ایران خودرو سمند آیرودینامیک تر از پژو 405 است.

البته عده دیگری معتقدند این خودرو در سرعت بالای 140 کیلومتر در ساعت تعادل ندارد. اما فرمان پذیری آن از نظر قدرت مانور بسیار بالاتر از پژو 405 بوده و در پیچ ها با سرعت بالا قدرت مانور دارد. به همین دلیل از سوی نظرسنجی های اخیر بهترین سیستم فرمان را حتی بین خودروهایی مانند زانتیا و ماکسیما از آن خود کرده است.

 

ایرادات و معایب خودرو سمند

اشکال اصلی این خودرو بر روی ترمز و اشکال ترمزگیری و صدای ناشی از ترمزگیری است. البته ایران خودرو مدعی است که سمندهای مدل 83 این مشکل را ندارند.

بدنه این خودرو در سال های گذشته سر صدای زیادی داشت که علت هم مهار نکردن قاب ستون های کناری بود. شرکت ایران خودرو همچنین عنوان می کند که این مشکل را هم در سال 83 حل کرده است. ارگونومی خودروی سمند نیز مشکلاتی دارد؛ به عنوان مثال صندلی این خودرو زیاد مناسب نیست.

 

باتری انواع خودرو سمند

در جدول زیر مشخصات باتری هر یک از مدل های سمند آمده است :

 

باتری مناسب سمند LXمشخصات باتری خودرو سمند seمشخصات باتری خودرو سمند EF7مشخصات باتری مناسب سمند سورن ELX
سمند LX
سمند SE
سمند EF7
سمند سورن ELX
مشخصات آمپر باتری خودرو سمند سریرمشخصات باتری مناسب سمند RX
سمند سریر
سمند RX